Наразі публічні закупівлі – найбільший ринок в Україні. Більше мільйона процедур із оборотом 700 млрд грн щорічно.
Згідно зі статтю 22 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник повинен чітко визначити технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі, зокрема передбачити необхідність застосування заходів із захисту довкілля.
При цьому переважна більшість замовників ставиться до цієї вимоги суто формально.
Замовник, нехтує можливостям закуповувати більш якісні і безпечні товари, роботи і послуги, запобігати забрудненню довкілля і кліматичним змінам, зменшувати витрати пов’язані з експлуатацією та утилізацією придбаного.
Чому у нас саме так? ProZorro разом з експертами зробили дослідження – опитали 10 тисяч замовників – і з’ясували: вони не знають як це зробити правильно і бояться контролюючих органів.
Так народилась ідея в рамках програми EU Association Lab – створити команду однодумців «Нецінові критерії ProZorro».
Команда експертів з Мінекономрозвитку, Мінприроди, Державної екологічної академії, громадських та експертних організацій поставила на меті розробляння корисного і зручного електронного сервісу для здійснення більш ефективних закупівель.
«На старті було обрано 12 пілотних категорій товарів, робіт і послуг за показником «найбільш закуповувані» у грошовому вимірі», - розповідає Андрії Телюпа, лідер команди.
Експерти по профільним ринкам в Україні на кожну категорію розробили набір критеріїв.
Ці критерії призначені для застосування у якості вимог до предмету закупівлі при розроблянні тендерної документації. Далі вони завантажуються у якості контенту на спеціальній сервіс www.nk.prozorro.ua якій дозволяє замовнику у декілька кликів сформувати консолідований документ якій містить вимоги разом з обґрунтуванням доцільності їх застосування та конкретними показниками по таким характеристикам як:
Все це можна застосовувати вже зараз!
Першими були презентовані критерії для документації конкурсних торгів при замовленні ремонтно-будівельних робіт та ремонту автодоріг.
«За даними Prozorro у 2018 році на ремонт і будівництво доріг було витрачено 44,5 млрд. грн., на ремонтно-будівельні роботи – 251,9 млрд. грн. На цей рік план близько 49 млрд. грн. і 277 млрд. грн. відповідно. Застосування лише такого критерію як заміна на 30% природних мінеральних матеріалів (піску, гравію, щебеню) на шлакові матеріали (металургійні шлаки, золу уноса від ТЕС) забезпечить скорочення бюджетних витрат не менше ніж на 10% = економія понад 30 млрд. грн. І це лише оцінюючи прямі витрати по одному з критеріїв. Пропоновані критерії у цілому дозволить скоротити до 20% витрат на життєвий цикл об’єкту», зазначає член команди «Нецінові критерії Prozorro» – президент ВГО «Жива планета», Світлана Берзіна.
Світлана Пермінова, експерт проекту розповіла про доцільність застосування пропонованої критеріальної бази: «Застосування екологічно сертифікованих будматеріалів, виробів для оздоблення, фарб дозволять створити більш безпечні умови для навчання, роботи, спорту та інших видів життєдіяльності, і як наслідок – зберегти здоров’я і скоротити виплати на лікування хронічних захворювань. Належне управління екологічними аспектами під час виконання робіт згідно стандартів серії ДСТУ ISO 14000 дозволить запобігти суттєвим впливами на довкілля і уникнути конфліктів з громадою».
Посилання на національні та міжнародні стандарти при формуванні вимог до предмету закупівлі передбачено Законом.
У разі необхідності отримати консультацію по застосуванню приведеної критеріальної бази, звертайтесь до експертної групи за тел.:
+38 (067) 354-72-88
+38 (067) 219-82-00
info@greenmind.com.ua
Публікації та коментарі по темі
Нецінові критерії на закупівлі ремонтно-будівельних та дорожніх робіт Prozorro
ProZorro продовжує впроваджувати нові сервіси, які наближають україну до європейських стандартів
В офісі ProZorro презентували критерії для тендерних закупівель
Закуповує Держава, контролюєш – ТИ! Що треба знати про нові сервіси ProZorro