14.12.2020

Програма однойменних двох вебінарів була розроблена командою Міндовкілля “Environmental Impact” і мала на меті:

  • ознайомити слухачів із вимогами і сферою застосування нових національних стандартів ДСТУ 9060:2020 Оцінка впливу на довкілля. Транспортні споруди. Критерії оцінки та показники впливу на довкілля та ДСТУ 9061:2020 Оцінка впливу на довкілля. Транспортні споруди. Настанова щодо підготування звіту з оцінки впливу на довкілля;
  • провести пілотне тестування електронного сервісу на прикладі ОВД планованої діяльності реального об’єкта транспортної інфраструктури.

02 грудня навчались усі бажаючі, 09 – представники профільних Департаментів Облдержадміністрацій та Міндовкілля.

Учасники заходів мали можливість ознайомитись з презентованими новими інструментами ОВД та отримати від експертів відповіді на запитання щодо їх застосування.

Відеозапис

Презентація

Критерії оцінки та показники впливу на довкілля таких об’єктів планованої діяльності як автомобільних шляхів та доріг, злітно-посадкових смуг, гідроспоруд згідно з ДСТУ 9060

Настанова щодо підготування звіту з оцінки впливу на довкілля на вищезазначені об’єкти планованої діяльності згідно з ДСТУ 9061

Електронний сервіс

Інструкція користувача електронного сервісу

«Стандартизовані показники оцінки впливів на довкілля на певний об’єкт планованої діяльності та метод їх обчислення дозволяє усунути дискретні значення в процесі оцінювання. Це важливо для усунення різних можливих тлумачень результатів оцінки та прийняття обґрунтованих рішень про провадження діяльності з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Електронний сервіс робить максимум процесів електронними й автоматичними та вже працює у тестовому режимі. Він задовольняє меті створення базової версії повнофункціонального дієвого інтерактивного інструменту для незалежної оцінки впливів на довкілля. Застосовуючи його користувач може провести оперативну оцінку розрахунковим методом. У подальшому планується продовження роботи по вдосконаленню базової версії електронного сервісу, якій у подальшому стане додатковим інструментом для надання екологічної інформації щодо впливів на довкілля від планованої діяльності» – розповів учасникам вебінарів Руслан Стрілець, заступник Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації і капітан команди Міндовкілля “Environmental Impact”.

«EU Association Lab – конкурсна програма нових ідей, які покликані надати імпульс для реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Програма була створена за ініціативою Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції і є одним з компонентів проекту GIZ «Консультаційний фонд підтримки асоціації Україна-ЄС». Протягом інтенсивної шеститимісячної програми, команда “Environmental Impact” за підтримкою тренерів і менторів програми працювала над новими підходами у сфері оцінки впливів на довкілля. Команда проєкту досягла чималих результатів за період роботи в програмі і стала переможцем в номінації «Еко-дружба року». Проект отримав технічну підтримку на створення електронного сервісу якій зробить більш доступнішою процедуру оцінки впливу на довкілля для всіх зацікавлених сторін: влади, громадськості та бізнесу»,– зазначає Оксана Борисенко, проєктий менеджер програми EU Association Lab.

Презентували від команди «Environmental Impact» ДСТУ по ОВД та електронний сервіс:

  • Вікторія Олександрівна Хрутьба, доктор технічних наук, завідувач кафедри екології та безпеки життєдіяльності Національного транспортного університету;
  • Анна Харченко, кандидат технічних наук, доцент, заступник директора Центру заочного та дистанційного навчання Національного транспортного університету.

Модерувала – Світлана Берзіна, член команди і заступник голови національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля».

Довідково про ДСТУ по ОВД

ДСТУ 9060 – визначає прогнозні показники оцінки впливу на довкілля транспортних споруд, які дозволять оцінити рівень впливу на довкілля об’єкту на всіх стадіях життєвого циклу. Стандарт не поширюється на залізниці, мости, естакади, тунелі та метро. ДСТУ 9061 – керівництво по належному застосуванню ДСТУ 9060 яке містить приклад оцінки.

Стандарти можуть бути застосовані при:

  • оцінюванні Звіту з ОВД;
  • розроблянні проектної документації;
  • після проектного моніторингу;
  • проведенні екологічного аудиту, зокрема оцінюванні екологічної результативності об’єкту;
  • у подальшому, при впровадженні інтегрованого дозволу – застосовуватись у якості аналогу нормативного документу по НДТМ.

Електронний сервіс є прототипом математичного калькулятора що використовує сучасні наукові підходи кількісної оцінки якісних показників і потребує апробації на реальних проектах.

Команда експертів “Environmental Impact” відкрита для взаємодії з усіма користувачами презентованих інструментів.

ДСТУ розроблені відповідальним по коду стандартизації 13.020.30 (Оцінка впливу на довкілля) Технічним комітетом стандартизації «Охорона довкілля» (ТК 82) згідно з правилами, установленими в національній стандартизації України.

У разі необхідності консультацій по застосуванню ДСТУ, електронного сервісу чи вдосконалення його функціоналу звертайтесь до секретаріату ТК 82. Секретар ТК 82 – Галина Бузан, електрона пошта lca.tc82@ukr.net, тел. (066) 405-42-80.

ТК 82 відкритий до співпраці по розроблянню ДСТУ по ОВД на інші види планованої діяльності.

Де придбати стандарти

Придбати стандарти в електронному вигляді можна на сайті ДП «УКРНДНЦ» — національного органу стандартизації за посиланнями:

Згідно з Законом України "Про стандартизацію", право власності на ці національні стандарти належить державі. Заборонено повністю чи частково видавати, відтворювати задля розповсюдження і розповсюджувати як офіційне видання ці національні стандарти або їх частини на будь-яких носіях інформації без дозволу ДП «УкрНДНЦ» чи уповноваженої ним особи.