26.01.2023

Сьогодні відбулась чергова робоча зустріч дорадчих груп зі сталого розвитку України та ЄС яка була присвячена оцінці прогресу імплементації Глави 13 – Торгівля і сталий розвиток Угоди про асоціацію. Надзвичайні умови воєнного стану та наслідки війни для довкілля, економіки і соціального захисту потребують підтримки і побудови нових умов до адаптації.

Дорадчі групи зі сталого розвитку створюються в ЄС та Україні на виконання вимог статті 299 Угоди про асоціацію з метою сприяння імплементації положень Глави 13 – Торгівля і сталий розвиток. Дорадчі групи складаються з незалежних представницьких секторів, в яких об’єктивно представлені організації роботодавців та профспілки, неурядові організації та інші заінтересовані сторони. Обирає на конкурсних засадах організації до складу дорадчої групи України – Рада зі сталого розвитку та торгівлі, яка утворена Кабінетом Міністрів України.

З 2018 року «Жив планета» входить до складу дорадчої групи України, і з 2019 року президент організації – Світлана Берзіна обрана головою цієї групи.

Головували на зустрічі очільники дорадчих груп: ЄС – Józef Niemiec та України – Світлана Берзіна.

Учасники зустрічі рішуче та однозначно засудили неспровоковану, невиправдану та односторонню збройну агресію, розпочату Російською Федерацією проти України на її незалежній та суверенній території та таким чином порушують глобальні Цілі сталого розвитку.

Крім того, вони підкреслили, що післявоєнна реконструкція повинна брати до уваги процес вступу до ЄС і поважати acquis ЄС у ключових сферах, включаючи трудові та соціальні права, довкілля та зміну клімату, сталий розвиток і цифровий перехід.

Учасники привітали отримання Україною статусу кандидата в ЄС, а також продовження зусиль, спрямованих на швидке впровадження acquis ЄС.

Обговорювали ряд гострих питань і шляхи їх вирішення щодо:

  • зайнятості і соціальних стандартів;
  • довкілля;
  • економічних аспектів сталого розвитку.

Акцентували увагу на значному впливі збройної агресії Росії на довкілля України та привітали ініціативу уряду України щодо створення міжнародної платформи для оцінки шкоди навколишньому середовищу та клімату, оголошеної під час COP27.

Щодо довкілля і розвитку торгівлі з ЄС було наголошено на необхідності:

  1. Реформування системи управління екологічними фінансами (податки, державна допомога та інші доступні інструменти фінансової підтримки) які мають стимулювати зелену модернізацію підприємств, виробництво екологічної продукції та створення так нових зелених робочих місць. Реформи необхідно поєднувати з навчальними програмами щодо застосування тих чи тих інструментів, отже було вирішено зайнятись підготовкою спільного семінару по вивченню європейського досвіду.
  2. Імплементувати до українського законодавства acquis ЄС, який регулює та стимулює торгівлю екологічними товарами, послугами та технологіями, а також введення статистичній звітності обсягів про такі товари, послуги та технології відповідно до методології Євростату.
  3. Допомоги ЄС у впровадженні Європейської зеленої угоди в Україні для повного та сталого відновлення, модернізації української економіки та переоснащення та декарбонізації промисловості та інше.

Підсумовуючи зазначили, що відновлення України повинно відбуватись у поєднанні з відповідними реформами у сфері довкілля та зміни клімату та про важливість відповідності таких реформ вимогам ЄС із забезпеченням реалізації положень на практиці.

Дякуємо за активну і конструктивну роботу по підготовці матеріалів для зустрічі в дорадчої групи України - координаторам секторів Наталії Андрусевич (РАЦ «Суспільство і довкілля»), Василю Андреєву (Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України), Юлії Гончаровій (Федерація роботодавців України).

Безмірна вдячність ВСУ за збиті ракети над Києвом в цій день і можливість провести цю зустріч, жити і працювати в Україні

Дякую європейським колегам за слова підтримки і реальні кроки які наближають нашу перемогу і відновлення. Працюємо далі. Незабаром буде опублікований повна оцінка з рекомендаціями дорадчих груп та анонс Форуму громадянського суспільства.