08 квітня відбулись слухання у Комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування на тему: “Відбудова України за європейськими принципами зеленого відновлення”.
Захід відбувся у комбінованому форматі за участю:
Понад 200 учасників заходу прийняли участь в обговоренні поточного стану законодавства та його відповідність принципам сталого розвитку, міжнародні рекомендації досягнення Україною цілей Green Deal, а також інструменти та механізми зеленого відновлення України.
Голова Комітету Олег Бондаренко, звертаючись до учасників заходу, зазначив, що країна продовжує йти євроінтеграційним шляхом і це повністю відповідає курсу "Зеленого відновлення" - "Україна впевнено йде по шляху європейського зеленого курсу, який має стати одним з об'єднуючих елементів для України та країн ЄС. Це стосується не тільки кліматичної політики, або впровадження циркулярної економіки, а й зеленої модернізації всіх економічних та соціальних сфер".
Олена Криворучкіна нагадала присутнім слова Президента України Володимира Зеленського: "Відбудова України – це не тільки про те, що треба робити потім, після нашої перемоги, а й те, що треба робити в цей час" і наголосила, що на усунення наслідків шкоди для природного навколишнього середовища, яку росія завдала та продовжує щодня Україні, можуть знадобиться десятиліття, але займатися відновленням країни потрібно вже зараз, не чекаючи на Перемогу. "Зелене відновлення – основа стратегії відбудови України. Основа відновлення – дотримання екологічного законодавства, зокрема щодо стратегічної екологічної оцінки планів та програм та оцінки впливу на довкілля планованої діяльності задля врахування екологічних пріоритетів під час планування розвитку і відновлення в Україні. Слоган "Відбудувати краще та екологічніше, ніж було" – має стати одним із керівних принципів відновлення країни", - резюмувала народний депутат.
Програма розвитку ООН (ПООН) в Україні надала підтримку у проведенні слухань в межах проєкту з оцінки шкоди довкіллю, що фінансується урядом Швеції.
Керівник портфоліо проєктів з енергетики та охорони довкілля ПРООН в Україні Роман Шахматенко презентував нове дослідження «Зелене відновлення України – керівні принципи та інструменти для тих, хто ухвалює рішення». Звіт підготовлений за підтримки ПРООН в Україні та участі експертів Київської школи економіки та містить обґрунтовані рекомендації відновлення України з урахуванням принципів сталого розвитку, які у підсумку слухань були схвалені Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.
Ukraine Facility Plan передбачає відновлення із фокусом на сталу, інклюзивну конкурентоспроможну та готову до майбутнього економіку. Це включає зокрема інтеграцію принципу "Відбудувати краще та екологічніше, ніж було" в систему управління інвестиціями, яка враховуватиме регуляторну рамку і кращі практики ЄС, рекомендації Світового банку, МВФ, зокрема щодо енергетичної ефективності, кліматичної та екологічної сталості проєкту.
ВГО «Жива планета» допомагає громадам втілити енергоефективні зелені проєкти на основі кращих стандартів і практик Нового Європейського Баухаусу починаючи від завдання на проєктування за підтримки проекту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).
Під час виступу на слуханнях президент ВГО «Жива планета» – Світлана Берзіна, презентувала результати проєктної діяльності. В рамках проєкту GIZ були підготовлені методичні посібники, рекомендації та цифрові продукти для реалізації енергетично ефективних проектів з поліпшеними екологічними характеристиками які відповідають основним засадам сталого будівництва:
Практичний досвід застосування розроблених методичних рекомендацій доводять високий потенціал проекту отримати міжнародну технічну допомогу в реалізації. Наприклад, розроблене відповідно до методичних рекомендацій завдання на проєктування реконструкції будівлі Охтирської школи І-ІІІ ступенів № 5 ім. Р.К. Рапія яка постраждала внаслідок збройної агресії рф отримало підтримку розробляння проєкту в рамках Програми U-LEAD з Європою.
Також пані Світлана акцентувала увагу на прогалинах національного законодавства які стоять на заваді відбудови відповідно до цілей сталого розвитку, Європейського Зеленої угоди та цифрової трансформації ЄС. Щодо рекомендації за підсумками слухань нею були внесені такі пропозиції для посилення потенціалу зеленого відновлення та відбудови:
1) Визначити значення термінів «зелене відновлення», «зелена відбудова» на законодавчому рівні, наприклад – через внесення відповідних змін до Закону України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року». Окремо розглянути питання перегляду цього Закону за результатами реалізації НПД до 2025 року та враховуючи виклики і наслідки війни, нові зобов’язання України як кандидата на членство в ЄС і згідно з Ukraine Facility Plan.
2) Визначити значення термінів «екологічні товари та послуги», «екологічні стандарти», «екологічне маркування» на законодавчому рівні, наприклад – через внесення відповідних змін до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Внести доповнення до Програми розвитку державної статистики до 2023 року щодо імплементації Регламенту ЄС № 691/2011 в частині щодо звітності в секторі екологічних товарів та послуг та звітності по екологічних податках. Розробити і затвердити методологічні положення зі складання звітності в секторі екологічних товарів та послуг згідно з відповідними методологічними положеннями Євростату.
4) Створити єдину державну інформаційну платформу для підтримки зеленої відновлення і відбудови.
5) Об’єднати зусилля органів державної влади, громад та експертів для просування вимог до енергоефективності, екологічних вимог та методу оцінки вартості життєвого циклу у сфері публічних закупівель.
6) Розробити і прийняти Стратегію розвитку промисловості для циркулярної економіки з метою прискорення переходу промисловості на сталу модель інклюзивного зростання. Забезпечити реалізацію таких завдань які відповідають Європейському Зеленому курсу за зазначеним напрямом:
7) Розробити План дій з циркулярної економіки спрямований на створення цілісної політики для екологічних товарів та послуг, розвиток маловідходних і безвідходних технологій виробництва, переробки відходів руйнації, створити ефективний ринок вторинної сировини.
8) Розробити і затвердити план прийняття європейських нормативних документів CEN/CENELEC як національних нормативних документів методом перекладу у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки.