Через рік після повномасштабного вторгнення: понад 3000 шкіл в Україні пошкоджені, понад 400 закладів освіти росіяни перетворили на руїни.
Станом на лютий 2023 року 3098 закладів освіти пошкоджено, 438 – повністю зруйновано, а понад 900 знаходяться на окупованих територіях. За цими цифрами стоїть гостра потреба дій – бо відбудова та відновлення допоможуть повернутися до шкільних стін більше ніж 500 000 дітей, що нині перебувають за кордоном і понад 1700 000 дітей, які навчаються дистанційно.
Незважаючи на те, що війна триває, низку зруйнованих шкіл уже починають відбудовувати. Адже освіта не може чекати.
Міжнародні партнери готові допомагати Україні з відбудовою, зокрема й брати на себе фінансування низки ініціатив у рамках Плану відновлення. Підтримка ЄС буде відбуватись за принципом «Відбудувати краще ніж було» відповідно до цілей Європейського зеленого курсу щодо енергоефективності, декарбонізації та сталості.
Для пришвидшення відбудови команда експертів Інституту на замовлення Мінрегіону, в рамках проєкту технічного співробітництва «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що реалізується GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії, розробила проєкт повторного використання енергоефективної школи з покращеними екологічними характеристиками. Унікальність проекту в тому, що він може масштабуватись під потреби замовника і завдяки цьому, бути реалізованим як у невеликих громадах, так і у великих містах.
Презентація архітектурно-планувальних рішень для попереднього обговорення відбулась в грудні 2022 року за участю заступниці Міністра розвитку громад та територій України – Наталії Козловської, керівників профільних структурних підрозділів Міністерства, замовників будівництва, архітекторів, проектувальників, забудовників та інших заінтересованих сторін.
Після презентації відбулись публічне обговорення, онлайн консультації та робочі наради в Міністерстві.
Розроблений проєкт враховує:
Презентація проєкту відбулась на семінарі у форматі дискусійної панелі «Відбудова країни. Стратегія змін для архітекторів, девелоперів та забудовників» разом з іншими інструментами для замовників, розробленими в рамках проєкту GIZ.
Представники державних та місцевих органів влади, навчальних закладів, будівельники, дизайнери, керівники будівельних компаній та архітектори були поінформовані про проєкт, його переваги та мали можливість висловити свою позицію та пропозиції щодо застосування проектів повторного використання для відбудови.
В обговоренні архітектурно-планувальних рішень прийняли участь: