Онлайн-семінар був організований Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) в рамках програми EU4Environment. Проект фінансується Європейським Союзом та реалізується в 2019-2022 роках. Відповідно до компонента EU4Environment, що стосується "циркулярної економіки та нових можливостей зростання", ЮНЕП надаватиме підтримку країнам у розробці та впровадженні політики Сталих публічних закупівель (СПЗ) та екологічного маркування. Це буде досягнуто шляхом надання технічної допомоги, дорадчих послуг та навчання / розвитку потенціалу для розробників політики, організацій, які практикують закупівлі, підприємств та бізнес-асоціацій, а також НУО та інших зацікавлених сторін. Семінар був організований у партнерстві з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерством економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України та неурядової організації "Жива планета".
Цілі семінару
Семінар був спрямований на i) представлення підходу ЮНЕП щодо СПЗ та еко-маркування; ii) представлення та обговорення результатів аналізу стану впровадження СПЗ та еко-маркування в Україні; та iii) обговорення наступних кроків щодо СПЗ та еко-маркування в рамках EU4Environment в Україні. Онлайн-семінар складався з двох сесій: перша сесія була зосереджена на підходах, практиці та прогресі в галузі публічних закупівель в Україні, а друга сесія семінару була присвячена темі еко-маркування.
Учасники
Понад п'ятдесят учасників (72 зареєстровані: 16 чоловіків та 56 жінок) взяли участь у цьому онлайн-семінарі, включаючи представників Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України (включаючи команду ProZorro), Представництва Європейського Союзу в Україні, інші національні зацікавлені сторони, громадянське суспільство, неурядові та міжнародні організації.
Презентації
Під час онлайн-семінару було зроблено наступні презентації:
Додаткова інформація
Семінар проводився за допомогою онлайн-платформи Interprefy. Учасникам було надано синхронний переклад англійською та українською мовами. Запис семінару доступний за адресою (пароль: yb2Ea2ZV2w).
Сесія 1: Сталі державні закупівлі (СПЗ)
Пункт 1. Привітання
Семінар відкрила п. Леся Ніколаєва з Європейського офісу ЮНЕП, яка привітала учасників, коротко окреслила мету програми EU4Environment та цілі семінару. п. Ірина Ставчук, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, привітала делегатів та подякувала національним та міжнародним партнерам за підтримку зусиль Міністерства у здійсненні заходів з навколишнього природного середовища та зусилля країни щодо екологізації економіки. п. Наталія Шимко, заступник директора Департаменту регуляторної політики та підприємництва Міністерства економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України, подякувала організаторам семінару та наголосила на важливості для Міністерства підтримки малого та середнього бізнесу під час важкої кризи та важливості пошуку нових шляхів продажу своєї продукції на ринку для підприємств, де однією з можливостей є їхня участь у державних закупівлях. п. Даніель Крамер, заступник начальника відділу торгівлі Представництва ЄС в Україні, наголосив на важливості впровадження СПЗ та еко-маркування в Україні в контексті підписання країною Угоди про асоціацію з ЄС.
Пункт 2. Підхід ЮНЕП до СПЗ
п. Фарид Якер, Програма ООН з навколишнього середовища, виступив з доповіддю про підхід ЮНЕП до сталих публічних закупівель та результати проекту EaP GREEN, що фінансувався ЄС.
Презентація супроводжувалась запитанням учасника семінару щодо процесу визначення пріоритетності товарів, які будуть включати критерії сталості при закупівлях. Питання було також адресовано Міністерству економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України щодо оптимальної кількості категорій продукції, яку Міністерство передбачало визначити пріоритетно. У відповідь представник реформаторської групи Міністерства підкреслив, що буде застосуватись прагматичний підхід до визначення пріоритетності та що Міністерство також проводило відповідний аналіз щодо кількості категорій. Наприклад, Міністерство спочатку зосередило увагу на топ-100 найдорожчих категоріях, на основі яких потім будуть розвиватися критерії.
Пункт 3. Стан впровадження СПЗ в Україні
п. Світлана Берзіна з неурядової організації «Жива планета» виступила з першою презентацією, в якій виклала результати аналітичного звіту щодо прогресу впровадження СПЗ в Україні у 2017-2019 роках. На презентації висвітлено зміни до Закону України «Про публічні закупівлі»; розробка критеріальної бази для СПЗ; аналіз та оцінка системи моніторингу СПЗ; сучасне застосування критеріїв СПЗ в Україні; навчання у галузі СПЗ та професіоналізації державних закупівель; та надала рекомендації щодо наступних кроків у просуванні та застосуванні СПЗ в Україні.
Пункт 4. Наступні кроки щодо СПЗ в рамках програми EU4Environment
п. Ріе Цуцумі, Програма ООН з навколишнього середовища, презентувала можливі шляхи просування СПЗ в Україні та наступні кроки в рамках програми EU4Environment, включаючи заходи щодо розробки політики щодо СПЗ та пілотних проектів та розвитку потенціалу, такі як:
Учасник семінару підняв питання щодо важливості постійної підтримки впровадження СПЗ в Україні, оскільки необхідні комплексні зусилля для забезпечення стабільної та постійної підтримки з боку різних організацій з метою забезпечення ефективного впровадження СПЗ, особливо зі сторони такого комплексного проекту. ЮНЕП відзначив порушене питання та проінформував, що буде підготовлений документ (концептуальна записка щодо СПЗ в Україні) на основі дискусій та питань, порушених під час цього семінару, та будуть продовжені подальші дискусії з представниками ключових національних зацікавлених сторін для пошуку синергії, яку в майбутньому можна буде застосувати на практиці.
Сесія 2: Еко-маркування
Пункт 1. Підхід ЮНЕП до екологічного маркування
п. Беатріз Мартінс Карнейро, Програма ООН з навколишнього середовища, презентувала підхід ЮНЕП до еко-маркування та досвід підтримки дій щодо еко-маркування в країнах, що розвиваються, наводячи приклади ролі еко-маркування для сталого туризму в Марокко, сектору лісової кави в Ефіопії, а також загальні механізми, що надають змогу країнам, що розвиваються, використовувати можливості еко-маркування.
Пункт 2. Статус використання екологічного маркування в Україні
п. Світлана Берзіна з неурядової організації «Жива планета» виступила з другою презентацією щодо практики екологічного маркування в Україні. Презентація включала огляд еко-марок, доступних на українському ринку; практики екологічного маркування в публічних закупівлях; передумови та бар'єри у використанні еко-маркування у публічних закупівлях; та рекомендації щодо наступних кроків з просування та застосування екологічного маркування в Україні. Є дві українські еко-марки: «Зелений журавель» та «Зелена зірка». Інші програми екологічного маркування з міжнародним визнанням, які найбільш широко використовуються в Україні, включають: Blue Angel, Ecolabel EU, Green Seal, The Nordic Swan, TCO Certified, Energy Star, FSC, PEFC, Oeko-Tex Standard тощо.
Пункт 3. Наступні кроки щодо екологічного маркування в рамках програми EU4Environment
п. Леся Ніколаєва, Програма ООН з навколишнього середовища, презентувала делегатам запропоновані наступні кроки щодо екологічного маркування в рамках програми EU4Environment в Україні. У рамках Заходу 2.3.2: Розвиток потенціалу бізнес-секторів для відповіді на публічні тендери та доступ до еко-маркування, ці кроки можуть включати:
Заключне слово та закриття семінару
Ведучий семінару нагадав, що всі доповіді про хід розвитку СПЗ та еко-маркування в Україні, які були представлені під час семінару, вже були розповсюджені серед делегатів для подальших коментарів та доповнень (надсилати електронною поштою на адресу lesya.nikolayeva@un.org). Ведучий подякував делегатам за активну участь у семінарі та повторив важливість постійної співпраці між ЮНЕП, національними зацікавленими сторонами та іншими міжнародними організаціями, які працюють в галузі СПЗ та екологічного маркування в Україні, для підтримки реалізації діяльність згідно з нещодавно зміненим Законом «Про державні закупівлі» через різні програми технічної підтримки, в тому числі за допомогою програми EU4Environment.
Завантажити:
АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ СТАЛИХ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ В УКРАЇНІ У 2017-2019 РОКАХ
АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ ЩОДО ПРАКТИКИ ЕКОЛОГІЧНОГО МАРКУВАННЯ В УКРАЇНІ