20.10.2021

Програма заходу передбачала виступи представників Міндовкілля, Мінекономіки, Представництва ЄС в Україні, міжнародних і національних експертів.

19 жовтня, семінар відкрив з вітальним словом Руслан Стрілець, заступник Міністра захисту довкілля і природних ресурсів України.

«Реалізація Європейського Зеленого Курсу створює для України низку стратегічних можливостей для розвитку. Укладення промислового безвізу сприятиме інтеграції українських виробництв у нові промислові процеси ЄС. Очікувані обмеження щодо «екологічності» товарів та послуг, які розміщуються на ринку ЄС, можуть створити нові ніші для українських виробників за рахунок витіснення імпорту до ЄС з інших країн.

Екологізація сфери публічних закупівель на цьому етапи сприятиме досягненню цілей державної екологічної політики та забезпечить додаткову державну підтримку зеленому переходу для бізнесу, створюючи додатковий до ринкового попит на більш екологічно кращі продукти, які виробляються за найкращими технологіями ресурсоефективного і більш чистого виробництва.

«Хочу закликати бізнес, вже сьогодні враховувати цілі Європейського Зеленого Курсу в процесі стратегічного планування свого розвитку. Україна буде рухатись в тому ж напрямку що і Європа», - зазначив у своєї промові Руслан Олександрович.

Модератор

Ольга Терещенко, очільниця навчально-аналітичного Центру вдосконалення закупівель Київської школи економіки (КSЕ).

Перший день семінару був присвячений вивченню міжнародного досвіду, проблемних питань українського МСП та інструментів підтримки МСП які розроблені та просувається в рамках національних ініціатив і проєктів технічної підтримки.

Відеозапис

Летиція Монтеро, співробітник відділу економічної та торгової політики Програми ООН з навколишнього середовища

Важливість достовірної інформації про сталість та роль екологічного маркування

Фарід Якер, співробітник відділу економічної та торгової політики Програми ООН з навколишнього середовища

Фактори, які впливатимуть на зростання попиту на сталі товари, роботи та послуги, зокрема стимулювання попиту на сталу продукцію

Про стан розвитку МСП в Україні розповів Биковець В’ячеслав, генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України, голова Комітету ТПП України підприємців малого та середнього бізнесу.

Бар’єри на шляху сталого розвитку МСП

У своєї доповіді він акцентував увагу про участь держави в підтримці МСП, роль МСП в озелененні економіки та проблеми участі МСП в тендерах і рекомендації щодо їх подолання.

Виступ Лідії Пащук, к.е.н., керівника школи МСП, президента Фонду Василя Хмельницького K.FUND був присвячений діяльності фонду, що спрямована на підтримку розвитку МСП в Україні.

Про діяльність K.FUND та екосистемний підхід розвитку підприємництва в Україні

Друга частина першого дня була сфокусована на інструментах підтримки зеленої модернізації МСП.

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» розповіла про оновлене національне законодавство і стандарти у сфері публічних закупівель що впливатимуть на формування зелених ринків. Також вона презентувала розроблені в рамках проекту EU4Environment: критерії СПЗ на нові категорії товарів, робіт і послуг та оновлені стандарти екологічного маркування, застосування яких надаватимуть перевагу більш екологічно кращої пропозиції у сфері публічних закупівель.

Нові критерії СПЗ та методичні рекомендації щодо їх застосування, розроблені в рамках проекту EU4Environment

Діяльність Центру ресурсоефективного та чистого виробництва, спрямовану на підтримку виробничої модернізації МСП, – презентував к.т.н. і директор Центру, Андрій Ворфоломеєв.

Сучасні тенденції та тренди впровадження ресурсоефективного виробництва в Україні

Згідно з Законом, при встановлені вимог до предмету закупівлі окрім обов’язкових державних вимог, замовник може посилатись і на добровільні стандарти і маркування, за умов що принципи та методи таких маркувань стандартизовані, а задекларовані екологічні характеристики підтверджені компетентних органом згідно вимог відповідних стандартів. Про те, які вимоги встановлюються до продукції щоб позначити її екологічним маркуванням і як вони підтверджуються, розповіла Світлана Перминова, директора Центру екологічної сертифікації та маркування.

Про програму екологічного маркування І типу (згідно з ISO 14024) «Зелений журавлик»

Історії успіху реалізації екологічної політики, сертифікації продукції та застосування екологічного маркування «Зелений журавлик» українських товаровиробників – лідерів галузей, в реалізації, що позначена екологічним маркуванням презентували:

Оксана Єфимова, начальник відділу технологічного контролю та лабораторії компанії «Планета Пластик»

Планета Пластик – завод поліетиленових виробів

Владислав Сергеєв, продукт-менеджер компанії Слобожанська будівельна кераміка

СБК – ми створюємо цеглу

20 жовтня, другий день семінар відкрили з вітальними виступами до спікерів і учасників семінару Клое Алліо, керівник третього відділу програм допомоги «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні та Анна Юлдашова, в.о. директора Департаменту сфери публічних закупівель Міністерства економіки України.

Відеозапис

Про інструменти сталих публічних закупівель для змовників і постачальників в Україні, чому важлива акредитація органів оцінки відповідності, застороги та приклади процедури оскаржень, розповіла Галина Бузан, відповідальний секретар національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля».

Практика застосування СПЗ в Україні

Наразі Антимонопольний комітет України виконує дві основних функції у сфері публічних закупівель: по-перше, розглядає по суті справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. По-друге, – скарги та приймає рішення відносно дотримання/недотримання учасниками правовідносин процедури здійснення публічних закупівель. Саме про практику процедур оскаржень що пов’язана з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель і відповідальність порушників, доповідь Ольги Нечитайло, державної уповноваженої АМКУ.

Про відповідальність, моніторинг і контроль у сфері публічних закупівель розповів Сергій Павлюк, представник Трансперенсі Інтернешнл Україна, організації – акредитованого представника глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки і впровадження змін задля зниження рівня корупції.

Оцінка ринку публічних закупівель за допомогою BI Prozorro

Нові форми, вимоги і тренди завжди породжують різні форми недобросовісної конкуренції. Про все це і та відповідальність за надання недостовірних чи неперевірних даних учасниками конкурентних торгів, – доповідь Наталії Пухальської, адвоката і експерта ВГО «Жива планета». Презентація Наталії містить конкретні приклади та результати процедур оскаржень і судових рішень.

Безпідставне декларування екологічних характеристик чи переваг продукції, зокрема шляхом застосування відповідних тверджень чи символів

Які ж екологічні характеристики продукції підлягають декларуванню і за яких умов, – відповідь на це питання у виступі Світлани Берзіної, заступника голови національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля».

Принципи та методи застосування екологічних самодекларацій (ІІ тип екологічного маркування)

Про вимоги до впровадження систем управління безпечністю і схем сертифікацій харчових продуктів доповіла Валентина Микусевич, консультант і аудитор органу сертифікації систем менеджменту DQS – Україна.

НАССР ТА ISO спільне та відмінності

Євген Милованов, голова правління Федерації органічного руху України розповів про перспективи розвитку органічного сектору в Україні та застосування вимог щодо відповідності органічним стандартами у сфері публічних закупівель.

Тему добровільної сертифікації було продовжено доповіддю Світлані Берзіної, про екологічні критерії та критерії натуральності харчових продуктів і напоїв.

Критерії натуральності харчових продуктів і напоїв та методи підтвердження відповідності

Результати роботи дводенного навчального семінару підсумувала Леся Ніколаєва, представник проекту EU4Environment, розповівши і про наступні кроки щодо діяльності у сфері сталих публічних закупівель та екомаркування в рамках програми EU4Environment, що фінансується ЄС.

В семінарі прийняли участь 295 представників МСП, органів влади, замовників публічної сфери, експертів та інших зацікавлених сторін, які надалі позитивну оцінку програмі, організації заходу та виступам спікерів.

Організатори

Програма ООН з навколишнього середовища спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством економіки України та ВГО «Жива планета».

Семінар організовано в рамках програми EU4Environment, що фінансується ЄС, яка допомагає шести країнам шести країнам-партнерам: Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Республіці Молдова та Україні, зберегти їхній природний капітал та поліпшити якість навколишнього середовища довкілля для людей, підтримуючи діяльність, пов'язану з охороною довкілля, демонструючи та розблоковуючи можливості для екологічного зростання та створення механізмів для кращого управління екологічними ризиками та наслідками.