12.10.2023

З нагоди відзначення Всесвітнього Дня екологічного маркування (World Ecolabel Day) відбулась зустріч команди Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України на чолі з Міністром Русланом Стрілецем та міжнародними експертами, представниками European Union in Ukraine, ВГО "Жива планета" та вітчизняного бізнесу.

Під час зустрічі були представлені історії успіху українських виробників які свідомо обрали для себе шлях дотримання суворих добровільних еко- стандартів в системі управління та виробництва продукції. Говорили про:

  • інноваційні унікальні технології які відповідають принципам циркулярної економіки;
  • відновлення підприємств, економіки та майбутню відбудову;
  • створення нових продуктів та розвиток в умовах війни;
  • соціальні проекти і підтримку ВСУ та громад.

«Сьогодні кожному зрозуміло, що посилена увага до екологічних питань – це не тренд, а вимога часу. Екомаркування – важлива частина просвіти та розвитку екологічної свідомості, адже дає споживачу інформацію про екологічний слід продукту. Дає можливість обрати те, що економить ресурси та відповідає стандартам енергоефективності. Обрати найекологічніше рішення. А отже – обрати найкраще» – зазначає Руслан Стрілець.

Олександр Скиба, директор ПрАТ «Термінал-М» Група «Ковальська» - виробник екологічно сертифікованих сухих та рідких будівельних сумішей Siltek

Розвивати в Україні систему еко- маркування шляхом впровадження європейських критеріїв та методів оцінювання допомагають проєкти які фінансуються ЄС та державами – членами ЄС, зокрема EU4Environment в партнерстві з UN Environment Programme та проєкт технічного співробітництва «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що реалізується GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії, реалізує проєкт «Підтримка впровадження енергоефективних державних закупівель в Україні» (Energy Efficiency and Climate Projects).

Євген Федоренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції: «Екомаркування продукції в Україні це також про рух до ЄС, кругової економіки та зеленої трансформації. “Зелений журавлик” на виробах - це не просто знак якості, що свідчить про екологічність товарів. Це важлива складова нашої інтеграції з Європою. Навіть попри війну, український бізнес продовжує слідувати європейським підходам, виробляти екологічно безпечну продукцію та розширювати свої ринки. Маємо багато успішних кейсів саме в секторі малого та середнього підприємництва. Це ті підприємства, для яких впровадження суворих екологічних стандартів не є обов'язковим, але вони свідомо роблять цей крок у майбутнє...»

Віктор Кушал, директор ТОВ «СУНП «2К», українській виробник екологічно сертифікованої побутової хімії та косметики

Клое Аліо (Chloé Allio) керівниця відділу «Економічне співробітництво, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні у своєму звернені до учасників зустрічі відзначила: «В ЄС еко- маркування є частиною Європейської Зеленої угоди. Воно покликане просувати насправді екологічні продукти, через впроваджену систему сертифікації, якій могли б довіряти споживачі. Пропонуючи продукти, які зменшують вплив на довкілля, підприємства можуть зміцнювати свою позицію на ринку та власним прикладом мотивувати інших до зеленої трансформації. Я щаслива, що сьогодні до заходу приєдналися такі передові українські компанії, які продовжують в умовах війни виробляти еко- продукцію, розвиватися, виконуючи важливу для суспільства гуманітарну місію».

Українських виробників еко- продукції – героїв цього Дня та ВГО «Жива планета» привітали представники міжнародних організацій які просувають еко- маркування як інструмент сталого споживання на глобальному рівні: UN Environment ProgrammeМахір Алієв (Mahir Aliyev), регіональний координатор Європейського офісу Програми ООН з навколишнього середовища, Global Ecolabelling Network (GEN)КС Венкатагірі (Venkatagiri Ks), голова Ради Директорів та голова Секретаріату – Кейт Харріс (Kate Harris).

«В цьому році українській програмі екологічного маркування – 20 років. Незважаючи на те що з початку ми мали відстань у понад 10 років від провідних програм Європи, Азії, США… у 2010 році наш а програма успішно пройшла міжнародний аудит, акредитацію в знак маркування «Зелений журавлик» отримав світове визнання. І саме сьогодні, в цей день завершується черговий міжнародний аудит якій доводить нашу компетентність та відповідність ISO 14024:2018» – розповідає Світлана Перминова директор Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» і член ради директорів Global Ecolabelling Network.

Кейт Харріс і Світлана Перминова

У своєму вітальному слові Кейт Харріс зазначила: «Вітаємо «Зеленого журавля» з тим що він став зразковим членом Global Ecolabelling Network. Українська програма є давним членом міжнародної мережі яка розвиває та підтримує впровадження стандартів екологічного маркування в усьому світі. Українські колеги продемонстрували видатне лідерство. Наразі вони підтримують розробку загальних основних критеріїв для GEN, що має вирішальне значення для глобальних рішень і сталих ланцюгів постачання. Ми маємо честь брати участь у святкуванні Всесвітнього Дня екологічного маркування – разом»

На завершення зустрічі запрошені виробники еко- продукції та єдиний в Україні еко- сертифікований загальноосвітній заклад - Бучанський ліцей №9 отримали подяки від Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Global Ecolabelling Network і ВГО "Жива планета" за відданість в нелегких умовах воєнного стану цілям екологічної політики, дотримання вимог стандартів еко- маркування, сприяння формуванню сталого споживання та виробництва, і з нагоди відзначення Всесвітнього Дня екологічного маркування. Ділимось надихаючими історіями з Вами:

Лариса Сторожик, директор Гімназії №9, м. Буча – перший і поки що єдиний в Україні екологічно сертифікований загальноосвітній заклад

Тетяна Короїд, маркетолог ТОВ «Де Ла Марк» – компанії-виробника екологічно сертифікованої побутової хімії та косметичних доглядових засобів

Ярослава Гоголь, засновниця українського виробництва екологічно сертифікованих дерев’яних меблів та іграшок для дітей ТМ GOYDALKA

Олександр Скиба, директор ПрАТ «Термінал-М» Група «Ковальська» - виробник екологічно сертифікованих сухих та рідких будівельних сумішей Siltek

Віктор Кушал, директор ТОВ «СУНП «2К», українській виробник екологічно сертифікованої побутової хімії та косметики

Ніна Єгорова, директор ТОВ «ЕКО-СФЕРА» - одна з найбільших виробників натуральних соків на території України у тому числі лінії екологічно сертифікованих «Соки України»

Олександр Хараберюш, директор ТОВ «ПЕЛЛЕГРІН» - найбільший український експортер продукції з рослинних гранул, зокрема екологічно сертифікованих продуктів для догляду за тваринами

Ірина Журило, PR-менеджер Фармацевтичного науково-дослідного центру «Альянс краси» - компанії, що понад 23 роки успішно працює на косметичному ринку України і з 2014 року виробляє лінію екологічно сертифікованих засобів для прання і прибирання

Дякуємо нашему стійкому, незламному і екологічно орієнтовному бізнесу 💚