26.07.2023

Державний торговельно-економічний університет є лідером торговельної освіти в Україні. Університет впродовж семи десятиліть готує висококваліфікованих фахівців за найзатребуванішими та унікальними спеціальностями для сфери торгівлі. Завдяки постійній співпраці з представниками бізнесу, органами влади, громадськими організаціями університет завжди йде в ногу з часом. З року в рік заклад виступає майданчиком для проведення заходів з обміну досвідом й обговорення актуальних проблем торговельної галузі. З нагоди професійного свята Дня працівників торгівлі уныверситет виступив організатором форуму «Трансформація сфери торгівлі: подолання викликів та розвиток».

В рамках програми форуму відбувся виступ Світлани Берзіної, президента ВГО «Жива планета» присвячений темі торгівлі у вимірі сталого розвитку та вступу до ЄС.

Україна вже досягла чималого успіху у збільшенні обсягу торгівлі з ЄС.

Втім, подальший розвиток інвестицій в українську економіку та збільшення нашого експорту залежить від багатьох складових, однією з яких є екологічна.

Європейське право вимагає, щоб усі політики ЄС, включаючи торговельну, у сфері публічних закупівель та інші сприяли сталому розвитку. Тому торговельна політика ЄС має на меті, щоб економічний розвиток ішов пліч-о-пліч із соціальною справедливістю, повагою до прав людини, високими трудовими й екологічними стандартами.

У зв’язку з цим ЄС має працювати зі своїми торговельними партнерами над покращенням соціальних та екологічних стандартів і використовувати торговельні угоди для цієї мети.

Саме тому торговельні угоди ЄС містять спеціальні положення щодо торгівлі і сталого розвитку. До речі, Глава 13 Угоди про асоціацію (статті 289-336) передбачає сприяння та заохочення торгівлі, залучення прямих іноземних інвестицій в екологічні товари, послуги і технології, сприяння використанню відновлюваної енергії та енергозберігаючих продуктів, екологічного маркування товарів тощо.

В ЄС для забезпечення рівних умов торгівлі було впроваджено цілу систему стандартизації, технічного регулювання, оцінки відповідності, що, серед іншого, включає й екологічні стандарти які є орієнтиром для високого рівня конкурентоспроможності та критеріями відбору товарів і послуг на протереби держави і громад .

Рано чи пізно перед українськими виробниками постане питання відповідності систем управління, технологій, товарів і послуг вимогам екологічних норм і добровільних стандартів.

В умовах єдиного ринку с ЄС українським виробникам треба бути готовим до жорсткої конкуренції, у тому числі й на так званому зеленому ринку.

Торговельна політика повинна стати відкритою та забезпечувати належний діалог з усіма зацікавленими особами, включаючи представників громадськості.

Ще одне завдання пов'язане із членством країни у Світовій організації торгівлі (СОТ). Наразі 46 членів СОТ беруть участь у переговорах щодо укладання Угоди з екологічних товарів у рамках СОТ. Її мета – усунути торговельні бар’єри для товарів, які є важливими для охорони довкілля та боротьби зі зміною клімату.

ЄС уже визначився з переліком товарів, а от Україні необхідно провести оцінку доцільності приєднання до переговорного процесу.

Приєднання до угоди дасть можливість Україні запропонувати свій перелік товарів – як з метою експорту, так і для залучення інвестицій у відповідні сектори в Україні.

ВГО «Жива планета» разом з партнерами, зокрема Державним торговельно-економічний університетом робить послідовні кроки для підтримки зеленого переходу і сприянню формування в Україні зеленого ринку за принципами згідно міжнародних стандартів та у відповідності до вимог актів права і практик ЄС. Детальніше про це в презентації Світлани Валеріївни.

У заході взяли представники Міністерства економіки України, Держпродспоживслужби, Київської міської державної адміністрації, торговельних підприємств, фахових асоціацій, громадських організацій та університету.

Програма виступів першої панелі форуму «Торгівля – драйвер розвитку економіки країни»:

 • Анатолій Мазаракі, ректор Державного торговельно-економічного університету: «Торгівля як фактор соціально-економічної стабільності держави»;
 • Світлана Берзіна, голова Дорадчої групи України зі сталого розвитку, президент ВГО «Жива планета»: «Торгівля та сталий розвиток: глобальні виклики та вимоги до України як кандидата у члени ЄС»;
 • Тетяна Ггринчук, начальник Управління реформування системи державного контролю та захисту прав споживачів Департаменту регуляторної політики та підприємництва Мінекономіки України: «Новели Закону України «Про захист прав споживачів»»;
 • Олег Цільвік, заступник Голови Державної служби експортного контролю України, член Керівної ради Національного органу стандартизації, заступник Голови Правління ГО «Союз споживачів України», член Президії ГО «Міжнародна Академія Стандартизації»: «Проблемні питання розвитку електронної комерції»;
 • Василь Гриб, начальник відділу технічної підтримки продаж: «Ритейл у воєнні часи: курс на цифровізацію як курс на виживання (кейс від «Фокстрот»)»;
 • Артур Марцис, керівник Департаменту HRТОВ «Епіцентр К»: «Епіцентр К: інновації під час війни»;
 • Надія Підлісна, директор департаменту з якості ТОВ «ЕКО»: «ЕКО МАРКЕТ: інструменти контролю якості продукції».

Привітали учасників форуму та долучились до обговорення доповідей:

 • Наталія Притулька, перший проректор з науково-педагогічної роботи ДТЕУ;
 • Сергій Захарін, заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації;
 • Володимир Циба, заступник директора Департаменту – начальник управління торгівлі та побуту;
 • Алевтина Демуцька, прес-секретар Групи компаній «Фокстрот», керівник відділу зав’язків із громадськістю;
 • Світлана Переверзева, генеральний секретар ICC Ukraine;
 • В’ячеслав Биковець, перший віце-президент, генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України;
 • Ігор Бартковський, президент Асоціації українських виробників «Морозиво і заморожені продукти»;
 • Лариса Петрова, фахівець навчальних проєктів департаменту навчання і розвитку персоналу групи компаній «Епіцентр К»;
 • Наталія Степанюк, менеджер з управління внутрішніми комунікаціями та брендом роботодавця ТОВ «НОВУС УКРАЇНА»;
 • Марія Степанюк, начальник відділу НАССР ТОВ «ЕКО»;
 • Наталія Ялдак, начальник відділу внутрішнього аудиту ТОВ «ЕКО»;
 • Кристина Вовк, заступник директора департаменту персоналу ТОВ «ЕКО»;
 • Олена Маркова-Глібова, заступник HR начальника Київського регіону ТОВ «Сільпо-Фуд».

Присутніми на заході були освітяни, науковці, експерти з різних регіонів України.

Захід проходив у змішаному форматі.

У межах другої панелі «Підготовка фахівців нової генерації для сфери торгівлі: синергія освітніх інновацій та бізнесу» директор Навчально-наукового центру бізнес-симуляції ДТЕУ Оксана ТРУБЕЙ представила приклади застосування інноваційних технологій і взаємодії бізнес-структур та університету. Наприкінці відбулась дискусія за участю представників бізнесу: Епіцентр К, Новус, Сільпо-Фуд, Еко.

Вітаємо працівників торговельної галузі з професійним святом! Бажаємо невпинного розвитку, стійкості та реалізації найсміливіших планів!